Czym jest rak piersi?
Rak piersi jest rodzajem wyjątkowo złośliwego nowotworu, zbierającego swoje żniwo wśród coraz to młodszych kobiet. We wczesnym stadium, nowotwór ten nie daje widocznych objawów, dlatego tak często zdarza się, że wykrywany jest zbyt późno. Wcześnie wykryty rak daje największe szanse na wyleczenie, z czasem szanse to drastycznie maleją. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i okresowe badania, a także samobadanie piersi u każdej kobiety.
Objawy raka piersi
Rak piersi często wykrywany jest przypadkowo, jako zgrubienie w piersi, guzek, przypominający w dotyku chrząstkę czy czubek nosa. Dzisiejsza medycyna pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Z pomocą przychodzi tu niezwykle skuteczne badanie usg. Każda kobieta, która ukończyła 30 rok życia, powinna to badanie wykonywać choć raz w roku. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana, która budzi nasz niepokój powinna niezwłocznie zostać skonsultowana z lekarzem, bez względu na nasz wiek.
Na czym polega badanie USG?
USG piersi jest badaniem pozwalającym na wykrycie już bardzo niewielkich zmian. Jest zupełnie bezbolesne, nie należy więc obawiać się tego badania. Wskazaniem do jego wykonania jest jakakolwiek zmiana w piersi, która wzbudziła nasz niepokój. Ból, tkliwość, wyczuwalne pod palcami zmiany, zmiana wyglądu piersi czy samego sutka, wyciek z brodawki sutkowej, a także wykryte wcześniej łagodne zmiany, dla których istnieje ryzyko przekształcenia się w postać złośliwą. Badanie usg można zrobić bezpłatnie w ośrodkach z podpisaną umową z NFZ. Gabinety takie łatwo można znaleźć w sieci, wpisując w wyszukiwarkę hasło „usg piersi kraków”. Oczywiście, są również gabinety prywatne świadczące tą usługę. Koszt takiego badania mieści się w przedziale 100-200 zł.
Koszty badania USG
Badanie bezpłatne jest dla kobiet w wieku 50-69 lat i przysługuje raz na dwa lata. W tym właśnie przedziale wiekowym zapadalność na tę chorobę jest największa. Bardzo często w miastach organizowane są różnego rodzaju akcje profilaktyczne, podczas których również można
poddać się badaniu usg za darmo, wówczas obowiązuje znacznie szersza kategoria wiekowa.
Jak przebiega typowe badanie USG?
Badanie usg jest zupełnie bezinwazyjne. Polega na badaniem ultradźwiękami. Lekarz po wcześniejszym nasmarowaniu piersi specjalnym żelem, przeprowadza badanie głowicą, emitującą ultradźwięki. Podczas tego badania sprawdzane są nie tylko piersi, ale także węzły chłonne pod pachami, często bowiem to właśnie ich bezzasadne powiększenie jest pierwszym alarmującym objawem zmian nowotworowych. Badanie usg pozwala na wykrycie zmiany o wielkości już 5mm, wówczas szansa na całkowity powrót do zdrowia jest największa. Większość zmian wykrytych w tym początkowym stadium da się wyleczyć. Badaniem uzupełniającym i równoległym do usg jest oczywiście mammografia, która powinna iść zawsze w parze z tym badaniem. Tylko wówczas bowiem mamy prawdziwą pewność, że wszelkie zmiany zostaną wykryte.
Czy każdy guzek to rak?
Wiele wykrywanych zmian w piersiach ma charakter łagodny. Według badań, łagodne zmiany nie wymagające ingerencji to aż 80% wszystkich wyczuwalnych zmian. Warto pamiętać o tym, że nie każdy guzek, który wyczujemy podczas samobadania oznacza od razu nowotwór. Oczywiście każda zmiana wymaga konsultacji z lekarzem, pamiętajmy bowiem, że ceną za nasze niedopatrzenie jest nasze życie. Warto więc badać regularnie swoje piersi, by wykryć w porę wszelkie nieprawidłowości.
Profilaktyka raka piersi szansą na życie
Profilaktyka raka piersi ważna jest w każdym wieku. Szczególną troską swoje piersi powinny objąć kobiety, które w rodzinie miały przypadki zachorowania na nowotwór, a także te, które mają kłopoty hormonalne. Nie wolno bagatelizować najmniejszych nawet sygnałów, świadczących o możliwości wystąpienia choroby.
Rak! I co teraz?
Jeżeli nowotwór piersi zostanie już wykryty, natychmiast rozpoczyna się walka o jego bezpowrotne zwalczenie i usunięcie. Najczęściej podawana jest chemioterapia, guz usuwa się chirurgicznie, a pacjentkę obserwuje się i bada pod kątem wystąpienia groźnych dla życia przerzutów do innych organów. Czasami konieczne jest usunięcie części lub całości piersi, co jest dla każdej kobiety zabiegiem wstrząsającym. Pamiętajmy jednak, że wielu takim sytuacjom możemy przeciwdziałać, pamiętając o niezmiernie ważnej profilaktyce , która może uratować nasze piersi, a nawet życie, które mamy tylko jedno.