Po czym poznać dobrego endokrynologa? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które potrzebują pomocy takiego specjalisty. Warto na początek dowiedzieć się, jaki dokładnie jest zakres zadać tego lekarza.
Czym zajmuje się endokrynolog?
Endokrynologia jest nauką, która ogólnie mówiąc, zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego. Te gruczoły odpowiadają za produkcję i kontrolę hormonów. Czym są z kolei hormony? To substancje, które są przez organizm wydzielane samodzielnie. Następnie trafiają do krwiobiegu, skąd trafiają do narządów i tkanek całego ciała. Od hormonów zależy prawidłowe funkcjonowanie ciała, więc ich prawidłowe wydzielanie i poziom w normie są bardzo ważne. Nawet pozornie niewielkie zaburzenia w ich wydzielaniu mogą być przyczyną albo oznaką wielu problemów.
Endokrynolog zajmuje się głównie chorobami, takich gruczołów jak:
przysadka (wydziela m.in. hormon wzrostu, hormon luteinizujący, prolaktynę, magazynuje oksytocynę);
tarczyca (wydzielane przez nią hormony wpływają na układ nerwowy, stymulują rozwój organizmu i jego wzrost, wspomagają metabolizm);
przytarczyce (wydzielają parathormon, który odpowiedzialny jest za regulację poziomu wapnia we krwi i reguluje poziom jonów fosforowych);
nadnercza ( wytwarzają steroidy, a także hormony, które m.in. regulują gospodarkę wodno-mineralną całego organizmu)
trzustka (ten gruczoł wytwarza m.in. insulinę oraz glukagon)
gonady (gruczoły rozrodcze, wytwarzają hormony, które są konieczne do rozrodu i odpowiadają za produkowanie męskich i żeńskich hormonów płciowych).
Kiedy potrzebna jest pomoc endokrynologa?
Pomoc endokrynologa potrzebna jest osobom w różnym wieku. Korzystają z niej nawet dzieci, u których występują zaburzenia związane z produkcją hormonu wzrostu. Najczęstszą grupą osób są osoby w sile wieku, które ze względu na nieprawidłowy tryb życia, stres albo przebyte choroby mają problemy z wydzielaniem różnych hormonów.
Gabinet endokrynologa często odwiedzają osoby starsze. Wynika to z tego, że średnia długość życia ciągle się wydłuża. Przez to pojawiają się problemy z niedoborem hormonów. Po prostu z wiekiem gruczoły nie nadążają z produkcją niektórych hormonów, wtedy endokrynolog musi im pomóc uzupełnić te poziomy. Często do tego lekarza zgłaszają się kobiety po menopauzie, albo mężczyźni, którzy mają problem z hormonami androgennymi. Endokrynologia coraz częściej zaczyna współpracować z medycyną estetyczną, gdyż zrozumiano, że wiele problemów z wypadaniem włosów, czy kondycją skóry, jest związana właśnie z hormonami.
Zadaniem lekarza, który jest specjalistą w tej dziedzinie, polega więc nie tylko na leczeniu chorób, ale też na uzupełnieniu niedoborów hormonów w różnych sytuacjach.
Po czym poznać dobrego endokrynologa?
Wiele osób szuka lekarza dosłownie z przypadku, a swoje poszukiwania ograniczają do wpisania w wyszukiwarkę internetową hasła “endokrynolog kraków”. Takie działanie nie jest do końca rozsądne. Najlepiej bowiem wybrać się do lekarza z polecenia, który ma duże grono pacjentów, a jego leczenie daje pozytywne skutki. Jeżeli nie możemy znaleźć takiego lekarza, to na pewno warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się doktor podczas naszej wizyty.
Dobrego endokrynologa cechuje przede wszystkim profesjonalizm. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że wizyta powinna przebiegać w profesjonalnej atmosferze. Jednorazowo rękawiczki, fartuch i profesjonalne podejście do problemów pacjenta do minimum.
Ważną sprawą jest sposób, w jaki pacjent jest diagnozowany. Endokrynolog nie może swojej pracy opierać tylko i wyłącznie na wywiadzie z pacjentem. Konieczne są badania, takie jak badania usg oraz badania poziomu hormonów. Są one zlecane przez lekarza, a po uzyskaniu wyników pacjent powinien wrócić do niego. Jednorazowa wizyta u takiego lekarza nie wystarczy. Dobry endokrynolog będzie na bieżąco kontrolować stan zdrowia pacjenta, zlecając regularne badanie usg oraz badania krwi. Dzięki temu będzie mógł zauważyć, czy leczenie daje dobre wyniki, czy raczej należy zmienić leki.
Jeżeli Twój lekarz endokrynolog nie wydaje się profesjonalny, a jego badania są pobieżne i niedokładne, warto rozważyć zmianę lekarza prowadzącego.