Niemal na każdym kroku można usłyszeć, że najważniejsza w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji organizmu jest profilaktyka. Tak też niezwykle ważne jest przeprowadzanie regularnych badań i sprawdzanie stanu poszczególnych części organizmu, aby być pewnym, że nie ma żadnych niepokojących zmian i nie trzeba szybko reagować – bardzo często zmiany chorobowe i patologiczne wykryte w ich pierwszym stadium dają szansę na szybkie i bezbolesne wyleczenie.

Skupmy się tutaj na badaniu USG. Czym ono jest i co możemy dzięki niemu zdiagnozować w Krakowie?

Ultrasonografia
Już na samym początku rozważań na temat USG warto uświadomić sobie, że ultrasonografia (tak brzmi pełna nazwa badania) to otrzymywanie obrazów badanych tkanek (również miękkich) przy pomocy zastosowanych ultradźwięków. Tym samym jest to jedna z nieinwazyjnych metod diagnostyki obrazowej, która daje nam możliwość szybkiego i dokładnego uzyskania obrazu przekroju badanej tkanki – możemy zajrzeć do wnętrza organizmu i jego tkanek bez konieczności przeprowadzania zabiegów operacyjnych i potem długiej rekonwalescencji.

Jak wygląda badanie usg?


Dzięki swojej prostocie badanie USG jest stosunkowo szybkie i łatwe. Za każdym razem musi być ono jednak przeprowadzane przez lekarza, który będzie wiedział w jaki sposób posługiwać się urządzeniem aby późniejsze otrzymane obrazy zawierały wszystkie niezbędne informacje do dalszej diagnostyki i kolejnych badań przy wykorzystaniu innych metod.
Całość badania USG ogranicza się do odsłonięcia przez pacjenta danej części ciała, która ma zostać zbadana przy pomocy ultradźwięków – skórę następnie pokrywa się specjalnym żelem, który ma ułatwić kontakt głowicy urządzenia USG ze skórą, zapobiec występowaniu pęcherzyków powietrza na skórze (co mogłoby zaburzyć końcowe wyniki), a także ułatwić przesuwanie urządzenia po powierzchni skóry.
Ultrasonografia to naprawdę proste, szybkie i bezbolesne badanie! Efekty badania można oglądać od razu na monitorze lub wydrukować uzyskane obrazy przekrojów.

Przeciwwskazania do badania USG?
Istnieje tylko jedno przeciwwskazanie badaniu USG, które całkowicie uniemożliwia jego przyprowadzenie i wykonanie obrazów tkanek – jest to obecność otwartych ran, uszkodzeń kości czy innych infekcji i oparzeń w miejscu, w którym miałaby być przyłożona sonda badawcza USG.

Jakie dolegliwości podlegają diagnozie i gdzie USG jest wykorzystywane?
Badanie USG znalazło swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie medycyny – począwszy od anestezjologii, poprzez ginekologię, a skończywszy na urologii. I tak dla przykładu:
1) anestezjologia – zwiększenie precyzji podczas wykonywania znieczulenia poprzez wgląd na operowanie igłą między tkankami;
2) kardiologia – otrzymywanie obrazów serca co pozwala na podjęcie decyzji o dalszych badaniach i metodach ewentualnego leczenia – zmiany w strukturze serca;
3) ginekologia – diagnostyka płodu w „brzuchu” matki, wykrycie wad jego rozwoju;
4) urologia – diagnostyka układu moczowego, w tym chociażby wykrycie kamieni nerkowych (łącznie ze wskazaniem ich ilości oraz rozmiarów);
5) otolaryngologia -badania tarczycy, ucha i ślinianek, co pozwala na wykrycie i zdiagnozowanie między innymi problemów ze słuchem oraz przerostu tarczycy;

Podsumowując, powyższa lista miejsc, gdzie w medycynie wykorzystuje się diagnostykę opartą o badanie USG nie jest pełną listą – USG jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych badań i wart mieć na uwadze to, że nie zawsze potrzebne są skomplikowane zabiegi diagnostyczne do wykrycia stanów chorobowych i zmian patologicznych w naszym organizmie. Badajmy się regularnie – każda przychodnia powinna wydać nam odpowiednie skierowanie. Warto jednak pamiętać o tym, że znacznie szybciej badanie USG przeprowadzimy „prywatnie” – wystarczy znaleźć lekarza, który świadczy tego typu usługi, np. poprzez wyszukiwarkę internetową i dla Krakowa posłużenie się hasłem „USG Kraków” (dla innych miast odpowiednio), aby już za kilka dni być umówionym na badanie USG.

Oczywiście zapraszamy  w pierwszej kolejności do kontaktu z naszą przychodnią tutaj.